Вие работите по срочен трудов договор, чийто срок изтича със завръщането на титуляра, за чието заместване сте назначена, т.е. в конкретният случай - през месец декември.
Вашият въпрос изисква едно кратко и обобщено изясняване на основанията за прекратяване на трудовия договор от работника.
Констатацията, която правите във въпроса е вярна – срочен трудов договор се прекратява от работника с предизвестие от три месеца, но не повече от остатъка на срока по договора и тъй като завръщането на титуляра се очаква след повече от три месеца, то срокът на предизвестието трябва да е в указания от чл.326 от Кодекса на труда, т.е. тримесечен. Това правило важи за хипотезата на прекратяване на договора по инициатива на работника с предизвестие. Ако Вие отправите предизвестието сега, от този момент започва да тече посочения по-горе срок. След неговото изтичане договорът се прекратява съгласно отправеното от Вас до работодателя предизвестие. Няма законова пречка да прекратите договора и преди да е изтекъл целия срок на предизвестието. В този случай Вие ще дължите обезщетение на работодателя в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието, например, ако отправите предизвестието сега и решите да прекратите договора след два месеца, ще трябва да заплатите обезщетение за оставащия срок на предизвестието – в случая за един месец.
Друго възможно основание за прекратяване на трудовия договор по Ваша инициатива е хипотезата на чл.325 т.1 от КТ, а именно прекратяване на договора по взеимно съгласие. В този случай Вие трябва да отправите писмена молба до работодателя. Работодателят трябва да Ви отговори на молбата в 7 дневен срок. Той може да я приеме (тогава договорът се прекратява по взаимно съгласие), може и да я отхвърли. Ако не получите отговор в указания срок, се приема, че е налице мълчалив отказ.
Друго възможно основание за прекратяване на договора по Ваша инициатива е прекратяването от работника без предизвестие. Такова ще е налице при наличие на някоя от посочените в чл.327 от КТ хипотези (забавено изплащане на възнаграждение; заболяване, което е пречка да изпълнявате възложената работа и т.н. – вижте чл.327 т.1 -9 от Кодекса на труда).