КТ ПОДКРЕПА - ВАРНА 

В края на годината прекратих трудовия си договор. На мой въпрос, работодателят ми обясни, че няма да ми изплати неизползвания за последната година отпуск, а щял да ми даде документ, който да представя на следващия си работодател и там да ползвам отпуска си. Правомерно ли е това?

Правото на платен годишен отпуск е субективно право на работника и служителя. То не се погасява и остава изискуемо. Чл.178 от КТ урежда забрана за парична компенсация на платения годишен отпуск, но тази забрана касае заплащането на неозползван отпуск по време на съществуване на трудовото правоотношение. Към момента на прекратяване на трудовия договор съгласно чл.224, ал.1 от КТ работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск пропорционално на времето , което се признава за трудов стаж. Това обезщетение се изчислява по реда на чл.177 към деня на прекратяване на правоотношението.
Обяснението на Вашият работодател, че ще Ви представи документ, който да удостоверява, че не сте използвал отпуска си и, и че ще ползвате същия при Ваш следващ работодател е равнозначно на правен и житейски абсурд. Съгласно чл.33 ал.2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, когато един работник или служител Е ПОЛЗВАЛ целия си платен годишен отпуск за календарната година и в същата година е прекратил правоотношението си с този работодател, за същата календарна година при новия работодател не може да бъде ползван платен годишен отпус, освен ако на навота месторабота има право на по-голям размер отпуск. Тази разпоредба няма нищо общо с хипотезата, която описвате Вие и в тоя смисъл при Ваш нов работодател ще важи разпоредбата на чл.33, ал.1 от Наредбата, а именно, че когато преминете на работа при нов работодател за съответната календарна година ще ползвате отпуск пропорционално на отработеното при новия работодател.
В заключение, следва категорично да заявим, че разпоредбата на чл.224, ал.1 от КТ задължава безпрекословно работодателят да изплати обезщетение за неизползвания от вас платен отпуск, изчислено по правилата на чл.177 от КТ. Неизплащането на това обезщетение е грубо нарушение на трудовото законодателство, за което можете да сезирате компетентните отговори, както и да потърсите изплащане на обезщетението по събеден ред.








ФОРУМ КТД Образование 2017

ФОРУМ КТД Образование 2017

Домашен Синдикален Майстор

Домашен Синдикален Майстор

Варна Младежка столица 2017

Варна Младежка столица 2017


Относно възможността за ранно пенсиониране на учител: Кога следва да се възползва жена-учител с 39 г. трудов стаж като... Още.

Председател съм на секция към Синдикат Образование. В синдикалната секция много от членовете имат придобито ПКС. Полага ли... Още.

Здравейте! Трудовият ми договор беше прекратен на основание чл.328 ал.1т.2 от КТ. Синдикален член съм. За какъв срок ми се... Още.

Работник не се явява на работа от 17.07 до 03.08.12 г.На 20,07,12 - покана за обяснение.Идва в офиса на 27.07.2012 г.баща му и дава молба за... Още.

Работих от 8.04. до 31.08.2011г. като учител по чл.68, ал.1, т.3 и чл.70 в професионална гимназия с 2% допълнително възнаграждение по чл.12... Още.



НОВАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ ПО ЧЛ.68А ... Още.

ЗА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО... Още.

ПРОМЕНИ В ПЕНСИОННОТО ОСИГУРЯВАНЕ... Още.

РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ... Още.

ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛИТАЦИЯ... Още.


гр. Варна
ул. Братя Шкорпил 15
тел.: 052/ 612 575
факс: 052/ 612 568
e-mail: srs@podkrepa-varna.org