КТ ПОДКРЕПА - ВАРНА 

Здравейте, като Председател на СС на КТ”Подкрепа” желая да получа Вашето становище по следния въпрос: Работим в здравно заведение, в което се полага труд в условията на непосредствен контакт със заразно болни, както и труд в среда на йонизиращи лъчения. Работодателят ни заяви, че възнамерява да ни откаже ползването на допълнителен платен годишен отпуск в размери съответно 22 и 15 работни дни, както и че желае да намали работното ни време. Има ли право на това?

Съгласно чл.156, ал.1, т.1 от Кодекса на труда работниците и служителите имат право на допълнителен платен годишен отпуск за работа при специфични условия и рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, независимо от предприетите мерки. Съгласно чл.156, ал.2 от КТ «видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск, се определят с Наредба на Министерски съвет». В изпълнение на този текст с ПМС № 267 от 12.12.2005 г. е приета Наредба за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск. Сред изброените работници и служители, които съгласно Наредбата имат право на допълнителен отпуск са и тези, които извършват работа: в среда на йонизиращи лъчения (чл.2, т.5) и в контакт с биологични агенти в клинични лаборатории по микробиология, вирусология, паразитология; в центрове, отделения и сектори за трансфузионна хематология; в диализни центрове, отделения и сектори, в лечебни заведения, в които се обслужват болни от заразни и паразитни болести, включително туберкулоза, както и с животни, експериментално заразени с биологични агенти (чл.2, т.11). Правото на този допълнителен платен отпуск е субективно право на работниците и служителите, които отговарят на поставените в законодателството условия. То е допълнителна мярка за превенция на здравните рискове за работниците и служителите и в този смисъл е гарантирано от закона и неговото упражняване не може да бъде дерогирано по волята на работодателя.
Съгласно чл.156 от КТ и съгласно чл.4, ал.2 от Наредбата размерът на този допълнителен отпуск не може да бъде по-малък от 5 работни дни, като по-голям размер на допълнителния отпуск по смисъла на чл.156а от КТ и чл.4, ал.5 от Наредбата се договаря с колективния трудов договор или в индивидуалния договор на страните по трудовото правоотношение.
Отрасловият колективен трудов договор за отрасъл „Здравеопазване”, сключен на 4 юни 2008 г. предвижда в чл.23, ал.1, че „за работа при специфични условия и рискове за живота и здравето, работниците и служителите имат право на допълнителен платен годишен отпуск, съгласно Приложение № 1 при спазване на Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск. В Приложение № 1 към ОКТД се посочва, че за служители в заразни, инфекциозни отделения и кабинети, работещи в непосредствен контакт с пациентите, размерът на допълнителния отпуск се фиксира на 15 работни дни, а за медицински и немедицински персонал работещ в среда с йонизиращи лечения, размерът на допълнителния отпуск е 22 работни дни.
В отговор на Вашето питане и с оглед на посоченото до тук, работодателят не може да откаже ползването на допълнителен платен годишен отпуск в размери съответно 15 и 22 работни дни на работниците и служителите извършващи работите упоменати по-горе, ако тези работници и служители са членове на синдикалната организация на КТ”Подкрепа”, която е страна по ОКТД. За работниците и служителите, които отговарят на изискванията за ползване на допълнителен платен годишен отпуск, но не са членове на синдикална организация страна по ОКТД, важи изискването за не по-малко от 5 работни дни отпуск.
Що се отнася до въпроса Ви относно възможността, работодателят едностранно да намали работното Ви време, отговаряме, че работодателят може да установи със заповед едностранно намаляване на работното време само при хипотезата на чл.138а, ал.1 от КТ в случаите на намаляване обема на работа и за срок не повече от три месеца в една календарна година. В този случай, обаче, работодателят е задължен първо да съгласува заповедта си с представителите на синдикалните организации, както и с представителите на работниците и служителите по чл.7, ал.2 от КТ. Извън посочената хипотеза, промяна на продължителността на работното време е възможна само по взаимно съгласие.








ФОРУМ КТД Образование 2017

ФОРУМ КТД Образование 2017

Домашен Синдикален Майстор

Домашен Синдикален Майстор

Варна Младежка столица 2017

Варна Младежка столица 2017


Относно възможността за ранно пенсиониране на учител: Кога следва да се възползва жена-учител с 39 г. трудов стаж като... Още.

Председател съм на секция към Синдикат Образование. В синдикалната секция много от членовете имат придобито ПКС. Полага ли... Още.

Здравейте! Трудовият ми договор беше прекратен на основание чл.328 ал.1т.2 от КТ. Синдикален член съм. За какъв срок ми се... Още.

Работник не се явява на работа от 17.07 до 03.08.12 г.На 20,07,12 - покана за обяснение.Идва в офиса на 27.07.2012 г.баща му и дава молба за... Още.

Работих от 8.04. до 31.08.2011г. като учител по чл.68, ал.1, т.3 и чл.70 в професионална гимназия с 2% допълнително възнаграждение по чл.12... Още.



НОВАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ ПО ЧЛ.68А ... Още.

ЗА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО... Още.

ПРОМЕНИ В ПЕНСИОННОТО ОСИГУРЯВАНЕ... Още.

РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ... Още.

ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛИТАЦИЯ... Още.


гр. Варна
ул. Братя Шкорпил 15
тел.: 052/ 612 575
факс: 052/ 612 568
e-mail: srs@podkrepa-varna.org