Работя в училище, за период от последните 10 месеца имам 2 увеличения на работната заплата, но не съм подписала нито едно допълнително трудово споразумение /а също така всички учители и служители/.Директорката отговаря, че щом си получаваме заплатите няма нужда от ДТС. Има хора,които са преназначени на друга длъжност и също нямат подписани ТД. Какво трябва да направя, за да убедя Директорката, че не е права и е длъжна с всеки работник трябва да подписва ТД и ДТС?

Поставеният въпрос касае две хипотези, различаващи се съществено една от друга:
1. В случаите на увеличение на трудовото възнаграждение, не е задължително да се подписва допълнително споразумение или анекс към съществуващия трудов договор. Когато изменението на трудовото правоотношение касае само увеличение на възнаграждението, същото влиза в сила само с едностранно волеизявление на работодателя под формата на заповед и не ес изисква насрещно волеизявление на работника/служителя.
2. В случаите на промяна на длъжността се касае за изменение на трудовото правоотношение, да което се изисква взаимно съгласие и е необходимо анексиране на трудовия договор с подписване на допълнително споразумение към него. Изключение е хипотезата на чл.120, ал.1 от КТ, когато работодателят може със заповед да възложи временно извършването на друга работа за скор от 45 дни или докато трае престоя в случаите на престой.
В случай, че работодателят едностранно изменя договора извън хипотезите на увеличение на възнаграждението и временното възлагане на извършването на друга работа, налице е нарушение на турдовото законодателство, за което следва да поискате намесата на съответната дирекция "Областна инспекция по труда"








ФОРУМ КТД Образование 2017

ФОРУМ КТД Образование 2017

Домашен Синдикален Майстор

Домашен Синдикален Майстор

Реклама

Дигитал Трейдинг Варна ЕООД
-->


гр. Варна
ул. Братя Шкорпил 15
тел.: 052/ 612 575
факс: 052/ 612 568
e-mail: srs@podkrepa-varna.org

placeholder