КТ ПОДКРЕПА - ВАРНА 

Предстои ми пенсиониране. През последните 29 години съм работила като медицинска сестра, а през последните 13 години съм работила в 3 различни ОДЗ. Колко брутни заплати трябва да ми бъдат изплатени при пенсионирането 2 или 6? Преди 3 години бях за 4 месеца регистрирана в Бюрото по труда. Предварително благодаря!

При прекратяване на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят дължи обезщетение на основание чл.222, ал.3 от Кодекса на труда. Изплащането на обезщетението не зависи от основанието за прекратяване на договора.
Размера на обезщетението зависи от времето, през което работникът е работил при последния работодател. Ако работникът е работил при последния си работодател 10 или повече години, обезщетението по чл.222, ал.3 е в размер на 6 брутни трудови възнаграждения. В противен случай обезщетението е в размер на 2 брутни заплати.
Размерът на обезщетението по чл.222, ал.3 от КТ може да е увеличен, ако това е договорено в Колективен трудов договор.
В конкретния случай трябва да се вземат предвид разпоредбите на ПМС № 31 от 11.02.1994 г. за увеличаване в някои случаи размера на обезщетенията по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда. Съгласно чл.1, ал.2 на ПМС № 31, обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда в размер на 6 брутни заплати се дължи на педагогическите и медицинските кадри, както и на артистичния и художествено-творческия персонал, когато през последните десет години от трудовия им стаж преди придобиване право на пенсия за изслужено време и старост са работили в организации и звена на бюджетна издръжка в сферата на образованието, здравеопазването, социалните грижи, културата и изкуството. Следователно, във Вашия случай независимо от промяната на работодателя, Вашето обезщетение следва да е в размер на 6 брутни заплати (или повече ако е договорено в КТД), ако през последните 10 години сте работили в звена на бюджетна издръжка в сферата на здравеопазването.
Временното Ви оставане без работа и регистрацията ви в Дирекция „Бюро по труда” не променя фактическия състав, който е основание за получаване на обезщетението в увеличен размер. Същественият момент в случая е, че през последните 10 години не сте била страна по трудово правоотношение с работодател извън сферата на здравеопазването на бюджетна издръжка. Дирекция „Бюро по труда” не се явява работодател по смисъла на § 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Кодекса на труда. Такава е и трайната практика на МТСП.








ФОРУМ КТД Образование 2017

ФОРУМ КТД Образование 2017

Домашен Синдикален Майстор

Домашен Синдикален Майстор

Варна Младежка столица 2017

Варна Младежка столица 2017


Относно възможността за ранно пенсиониране на учител: Кога следва да се възползва жена-учител с 39 г. трудов стаж като... Още.

Председател съм на секция към Синдикат Образование. В синдикалната секция много от членовете имат придобито ПКС. Полага ли... Още.

Здравейте! Трудовият ми договор беше прекратен на основание чл.328 ал.1т.2 от КТ. Синдикален член съм. За какъв срок ми се... Още.

Работник не се явява на работа от 17.07 до 03.08.12 г.На 20,07,12 - покана за обяснение.Идва в офиса на 27.07.2012 г.баща му и дава молба за... Още.

Работих от 8.04. до 31.08.2011г. като учител по чл.68, ал.1, т.3 и чл.70 в професионална гимназия с 2% допълнително възнаграждение по чл.12... Още.



НОВАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ ПО ЧЛ.68А ... Още.

ЗА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО... Още.

ПРОМЕНИ В ПЕНСИОННОТО ОСИГУРЯВАНЕ... Още.

РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ... Още.

ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛИТАЦИЯ... Още.



гр. Варна
ул. Братя Шкорпил 15
тел.: 052/ 612 575
факс: 052/ 612 568
e-mail: srs@podkrepa-varna.org