КТ ПОДКРЕПА - ВАРНА 

Започнах работа през януари.През август ще ползвам част от отпуската си,но директорът каза,че дава отпуск само до края на уч. година.Кога имам право да ползвам отпуската си за месеците от 09 до 12.2010г ? Ще загубя ли тази отпуска ако не я ползвам до 12.2010г? Ще мога ли да я ползвам до 06.2011г след влизане в сила на новите промени,тъй като ще е повече от 10 дни?

1. Няма нормативен текст, който да указва на Вашия работодател, че следва да ползвате платен отпуск в размер пропорционален на периода „до края на учебната година”. Вие имате право на платен годишен отпуск за календарната година в размер определен в нормативните актове, колективни трудови договори, които имат действие спрямо Вас и индивидуалния Ви трудов договор, но тъй като платеният отпуск се ползва с писмено разрешение от работодателя, то той може да разреши или не ползването на отпуска в желания от Вас период или в желания от Вас размер.

2. Неизползваният от Вас платен годишен отпуск за календарната 2010 г., съгласно приетите от НС промени в Кодекса на труда (необнародвани и невлезли в сила към момента), може да се ползва през 2011 г., ако е в размер не повече от 10 календарни дни. С влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на кодекса на труда, ще влязат в сила и други промени относно регламентирането на правото на платен годишен отпуск и реда за неговото ползване. Работодателят ще е длъжен да изготви съвместно със синдикатите график за ползването на отпуска през календарната година. Графикът трябва да е изготвен така, че да позволи ползването на платения отпуск от всички работници и служители в рамките на календарната година. Ако работникът поиска отпуска съгласно изготвения график, работодателят ще е длъжен да предостави неговото ползване (освен в случаите на отлагане – не повече от 10 календарни дни). Неправомерен би бил отказът на работодателя да Ви разреши ползването на полагаем платен годишен отпуск за 2010 г., когато същият не е отложен по правилата на чл.176 КТ.

Тук следва да отбележим още, че съгласно законопроекта за изменение и допълнение на кодекса на труда, отпуските за предходни календарни години, които не са ползвани до 1 януари 2010 г. могат да се ползват до 31.12.2011 г.








ФОРУМ КТД Образование 2017

ФОРУМ КТД Образование 2017

Домашен Синдикален Майстор

Домашен Синдикален Майстор

Варна Младежка столица 2017

Варна Младежка столица 2017


Относно възможността за ранно пенсиониране на учител: Кога следва да се възползва жена-учител с 39 г. трудов стаж като... Още.

Председател съм на секция към Синдикат Образование. В синдикалната секция много от членовете имат придобито ПКС. Полага ли... Още.

Здравейте! Трудовият ми договор беше прекратен на основание чл.328 ал.1т.2 от КТ. Синдикален член съм. За какъв срок ми се... Още.

Работник не се явява на работа от 17.07 до 03.08.12 г.На 20,07,12 - покана за обяснение.Идва в офиса на 27.07.2012 г.баща му и дава молба за... Още.

Работих от 8.04. до 31.08.2011г. като учител по чл.68, ал.1, т.3 и чл.70 в професионална гимназия с 2% допълнително възнаграждение по чл.12... Още.



НОВАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ ПО ЧЛ.68А ... Още.

ЗА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО... Още.

ПРОМЕНИ В ПЕНСИОННОТО ОСИГУРЯВАНЕ... Още.

РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ... Още.

ПАРИЧНИ ПОМОЩИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛИТАЦИЯ... Още.


гр. Варна
ул. Братя Шкорпил 15
тел.: 052/ 612 575
факс: 052/ 612 568
e-mail: srs@podkrepa-varna.org