Изтеглете в pdf
ПИСМО № 26-398 на МТСП от 02.11.2007г.
ОТНОСНО ВПИСВАНЕ НА ПРИДОБИТ ТРУДОВ СТАЖ
ИЗЧИСЛЯВАНЕТО И ВПИСВАНЕТО НА ПРИДОБИТИЯ ТРУДОВ СТАЖ Е ПРАВОМОЩИЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ
Изчисляването и вписването на придобития трудов стаж е правомощие на работодателя. Тъй като вписванията в трудовата книжка се извършват от работодателя, то той носи и отговорността за правилността на вписаните данни в трудовата книжка на работника или служителя.
Съгласно чл. 349, ал. 1, т. 8 и 9 КТ в трудовата книжка на работника или служителя се вписват датата и основанието за прекратяване на трудовото правоотношение и продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж. За дата на прекратяване на трудовото правоотношение се вписва денят, от който е прекратен трудовият договор, като този ден е неработен за работника или служителя.
Съгласно чл. 6, ал. 1 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж при прекратяване на трудовото правоотношение продължителността на трудовия стаж, придобит от работника или служителя при работодателя към датата на прекратяване на трудовото правоотношение, се записва с цифри и думи и се подписва от главния счетоводител и от работодателя, като се подпечатва с печата му. В разпоредбата се има предвид "кръгъл" печат, който удостоверява подписите на длъжностните лица. Законовата разпоредба не поставя изискване за вписване на съответната продължителност в "продълговат" печат. В практиката за удобство се използва "продълговат" печат, в който продължителността на трудовия стаж се вписва "от ... до ..." и с цифри и думи. Датата "до" е денят, от който е прекратен трудовият договор, като този ден е неработен за работника или служителя, т.е. датата на прекратяване и датата "до", вписана в "продълговатия" печат, следва да съвпадат. В практиката някои работодатели посочват в правоъгълния печат за дата "до" предишния ден, т.е. последния отработен ден, като в този случай посочват изрично "включително", което също не е погрешно, тъй като във всички случаи продължителността на трудовия стаж се записва с цифри и думи.
От гореизложеното е видно, че изчисляването и вписването на придобития трудов стаж е правомощие на работодателя. Тъй като вписванията в трудовата книжка се извършват от работодателя, то той носи и отговорността за правилността на вписаните данни в трудовата книжка на работника или служителя.