Относно възможността за ранно пенсиониране на учител: Кога следва да се възползва жена-учител с 39 г. трудов стаж като такава, родена на 20.01.1956 г. от ранно пенсиониране?- септември 2013 или чак през 2014 г.? Ще се възползва ли учителя от 6-те заплати при ранно пенсиониране? Предварително благодаря за отговора!

Здравейте! Съгласно действащите към днешна дата изисквания за реализиране правото на ранно пенсиониране на учителите, жена учител, родена на 20.01.1956 г. и притежаваща изискуемия педагогически осигурителен стаж би могла да се възползва от ранното пенсиониране на 20 май 2015 г.. Разбира се, планираните промени в Кодекса за социално осигуряване, в случай че бъдат приети ще окажат влияние върху това изчисление, но конкретна информация бих Ви предоставил само след влизането в сила на окончателната редакция на измененията и допълненията на Кодекса на труда.
Що се отнася до втория Ви въпрос, да, при ранно пенсиониране учителите имат право на обезщетението по чл.222, ал.3 от Кодекса на труда.








ФОРУМ КТД Образование 2017

ФОРУМ КТД Образование 2017

Домашен Синдикален Майстор

Домашен Синдикален Майстор

Реклама

Дигитал Трейдинг Варна ЕООД
-->


гр. Варна
ул. Братя Шкорпил 15
тел.: 052/ 612 575
факс: 052/ 612 568
e-mail: srs@podkrepa-varna.org

placeholder